Turbodmychadla - prodej - servis

Historie vývoje turbodmychadel

Představujeme Vám v krátkosti historii vývoje turbodmychadel od začátku 20. století po současnost.

Historie turbodmychadel je téměř tak stará jako historie spalovacího motoru. Již na přelomu 19. a 20. století Gottlieb Daimler a Rudolf Diesel zvětšovali výkon motoru při zmenšení spotřeby paliva motorů tím, že se pokoušeli stlačovat vzduch nasávaný do motoru.

První turbodmychadlo, které bylo poháněno výfukovými plyny z motoru, sestrojil dr. Alfred J. Buchi v letech 1909 - 1912. O tři roky později navrhl prototyp dieselového motoru na impulsní přeplňování, nicméně jeho nápad v té době neuspěl.

Třicátá léta minulého století byly ve znamení rozvoje přeplňování velkých motorů (lodních, lokomotivních a průmyslových motorů). Válečné období přinesla rychlý rozvoj leteckých technologií plynových turbín, výsledkem čehož byl vznik nových materiálů a konstrukcí, umožňujících vývoj turbodmychadel v dieselových motorech.

Cummins, Scania a Volvo začínají v roce 1954 díky Kurtu Beirerovi, který jako první zpracoval kompaktní model turbodmychadla, výrobu nákladních automobilů, které byly vybaveny plnícím turbodmychadlem. Za zmínku stojí obsazení „pole position“ v Indianopolise automobily, které Cummins v roce 1952 vybavil přeplňovaným motorem.

Palivová krize sedmdesátých let a také stále přísnější emisní normy spalin způsobily značný vzrůst popularity přeplňovaných motorů v nákladních automobilech. Tehdy jejich slabý výkon a nízká úspornost způsobily, že se prozatím neuchytily v osobních automobilech.

Opravdový přelom nastoupil v osmdesátých letech, kdy se na trhu objevily automobily Mercedes série 300 a Volkswagen Golf, které byly vybaveny dieselovým přeplňovaným motorem.

To byl moment, kdy toto řešení zvítězilo i u osobních automobilů a přetrvává dodnes. Velmi vysoký výkon, malé množství točících se elementů, s čímž souvisí nízká setrvačnost systému, revoluční řešení VNT (proměnná geometrie turbínových lopatek) zapříčinily, že turbodmychadla jsou vesměs ve všech nákladních automobilech. Dnes se díky turbinám dosahuje velkého výkonu motorů, omezily se emise škodlivých látek do atmosféry, ale také došlo k omezení spotřeby paliva.

Vyhledávání

Kontakt

Energy - Ecology s.r.o. Sídlo: Masarykova 437, 667 01 Židlochovice
Pobočka: Špitálská 790, 684 01 Slavkov u Brna

https://energy-ecology.cz
+420 604 947 715
+420 724 232 093